אודותינו

"הוצאת ספרים חורב ירושלים" הוקמה בשנת תשמ"ג (1982).
בתחילה התמקדה ההוצאה במאמץ להמשיך ולהחיות את מפעל "הוצאת חורב" שהיה בליפסיאה שבגרמניה שהתמתחותו הייתה הקטנה של ספרי יסוד והדפסתם על נייר בייבל משובח לתועלת הלומדים. אכן בתחילת דרכה של "הוצאת חורב ירושלים" התמקדה ההוצאה בהדפסה של ספרי יסוד  כגון ש"ס בבלי וירושלמי, משנה תורה לרמב"ם וחומש מקראות גדולות וכולם בגודל מוקטן.
עם השנים התקדמה הוצאת חורב ירושלים להוצאת ספרים ייחודים במגוון רחב של מקצועות היהדות ובעיקר בתחום התורה ומפרשיההמשנה ומחשבת ישראל.
גולת הכותרת של הוצאתנו הוא הדפסת התנ"ך, ע"פ נוסח כתר ארם צובא בהגהתו של הרב מרדכי ברויאר ז"ל. ובעיצובו של צבי נרקיס ז"ל מגדולי המעצבים בישראל. מאוחר יותר שימש לנו הנוסח המדוייק של המקרא להתקנת שאר החומשים השונים שבהוצאתנו וכמו כן להוצאת תיקון קוראים מדוייק על פי הכתר.
כאמור לעיל בהוצאתנו מגוון רחב של חומשים, החל מחומשים לבתי ספר ולבתי הכנסת ולאירועים שונים וכלה במקראות גדולות על שלל פרשניהן.
בתחום פרשנות התורה ישנם שני דגשים עיקריים. ראשית, הוצאתינו מתמחה בהוצאה לאור של חומשים מוגהים היטב כשהפרשנים על הדף מנוקדים, מוגהים וערוכים מחדש. בחלק מהחומשים צירפנו ביאור נוסף הנדפס על העמוד או בסוף החומש.
מוטיב נוסף לעבודתנו הוא ביאור מרחיב לפרשני התורה המבוסס על תיקון הנוסח ע"י השוואה לכתבי יד ודפוסים ישנים ובנוסף הוספת פרשנות ע"י ביאור ועבודה מחקרית השוואתית כגון בפירוש 


התחום התורני נתחדש עכשיו בחומש תורה תמימה להרב ברוך אפשטיין מנוקד וערוך מחדש עם אלפי תיקונים והוספות של המחבר שבו שולבו עבודה מחקרית ופרשנית ממקורות נוספים שלא היו באף הוצאה קודמת.
פן נוסף במסגרת פרשני התורה, חומש עם פירוש רש"י ועם ביאורים על דרך הסוד והקבלה הנקרא "חומש מקראי קודש" בו משולבים פרשנותם של האלשיך הקדוש, השל"ה הקדוש ואור החיים הקדוש עם ביאור על הדף ומפתחות.
תחום חשוב ביותר הוא מפעל משנה בהירה שזכה לברכתם של גדולי הדור. במשנה זו נוספו על הפרשנים המסורתיים הידועים רבינו עובדיה מברטנורא ועיקר תוס' יום טוב, גם פרשנים נוספים ממשניות ע"ג פירושים על ידי ליקוטם וביאורם בביאור חדש על העמוד הנקרא "עיקר מפרשים". כמו כן נוספו על ידי תלמיד חכם ציורים והסברים להבנת המשניות, התרשימים והציורים שצוירו ביד אמן ממחישים ומאירים היטב את דברי המשנה. לכל המסכתות של המשנה נוספו סיכומים וטבלאות על כל פרקי המשנה. תוספות אלו הופכות אף את הבנת המשניות הקשות ביותר כגון כלאיים, עירובין או כלים לנגישות לתלמיד מתחיל ולמורה כאחד.
תחום נוסף הוא ספרי מחשבת ישראל. במסגרת זו שמנו למטרה להביא את המחשבה היהודית ועיקריה לכל בית ישראל. בתחום זה הוצאנו לאור את ספר העיקרים לר"י אלבו שנערך מחדש עם מבוא מקיף ופרשנים חדשים, ספר על טעמי המצוות, ועוד.
לאחרונה הופיע בהוצאתינו סידורי תפילה שונים עם ביאור או בלעדיו המיועדים לקהל הרחב. הסידורים משלבים את הנוסח המדוייק של התפילה עם הוספות דיקדוקיות נצרכות למתפלל בשילוב עם הנוסח של המקרא בהוצאתינו.

כתובתינו למשלוח מכתבים: ת.ד. 4133 ירושלים 91041. טל. 02-5632204
Coi בניית אתרים
0